تایم لپس چیست؟ کاربردها و روش ساخت آن

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تایم لپس یکی از انواع فیلم برداری است که در آن سکانس ها با سرعت بیشتری نسبت به زمان معمولی حرکت می کنند، بنابراین  تعداد سکانس ها در تایم لپس کمتر از زمان واقعی است و از این شما می توانید تمامی پدیده هایی که به چشم قابل توجه نمی باشند را تماشا کنید. خیلی از عكاسان حرفه اي از این تکنیک برای گرفتن عکس هایی با کیفیت و حرفه ای استفاده می کنند. آتلیه مدرن به دلیل استفاده از این فناوری شگرف در عکاسی و کامپوزیت آن در برخی از فیلم های شما در این پست به منظور آشنایی بیشتر به معرفی، کاربرد و روش ساخت آن پرداخته است. 

 

 •    همچنین بخوانید:

عکاسی تبلیغاتی چیست؟

 

تایم لپس چیست؟

 

عکاسی با گذشت زمان یا همان تایم لپس روشی است که به موجب آن فرکانس ضبط فریم های فیلم (نرخ فریم) بسیار کمتر از فرکانس مشاهده توالی پخش آنها در همان سکانس می باشد.  به روشی مشابه، فیلم نیز می تواند با سرعت بسیار بیشتری نسبت به آنچه به صورت معمول اتفاق می افتد، عمل كند. از این رو فیلم برداری به صورت تایم لپس فرایندهایی که به طور معمول ظریف و آهسته به نظر می رسند را با سرعت بیشتری نسبت به سرعت عادی نشان می دهد. موضوعات فیلم برداری تایم لپس معمولا حرکت خورشید و ستارگان در آسمان، رشد گیاه، تکامل یک پروژه ساختمانی، پوسیدگی میوه و خراب شدن آن و تردد مردم در شهرها است. 
اولین استفاده از تایم لپس در یک فیلم سینمایی در تصویربرداری ژرژ ملیس  Carrefour De L'Opera (1897) بود. F. Percy Smith نیز پیشگام استفاده از این متد فیلم برداری در عکاسی از طبیعت با فیلم بدون صدای The Birth of a Flower در سال1910 بود.


Pillsbury مالک یک استدیو از این تکنیک برای حل مشکل بقاء گونه های در حال انقراض در مراتع استفاده کرد.

 

 

آموزش ساخت ویدیوهای تایم لپس

 

قبل از گرفتن تایم لپس باید در مورد موضوعی که از آن قصد فیلم گرفتن دارید، فکر کنید. موضوع تایم لپس باید جالب و مناسب بوده  و توصیف کننده‌ی یک داستان حقیقی از پدیده هایی باشد که با چشم مسلح قابل توجه نمی باشند. پس از انتخاب موضوع مورد نظر، دوربین را روی 3 پایه قرار دهید و آن را روی محل مورد نظر  تنظیم کنید. سپس قالب مناسب فیلم خود را انتخاب و فاصله سنج خود را به منظور گرفتن فریم مناسب تنظیم کنید و سپس دکمه استارت را روی دوربین خود فشار دهید. بعد از گرفتن فریم ها باید از یک نرم افزار همچون QuickTime برای ساخت فیلم استفاده کنید. پس از ساخت فیلم می توانید از موسیقی نیز برای آن استفاده کنید.

 

 

 

 

 

نکات مهم در گرفتن تایم لپس

 

برای گرفتن یک تایم لپس حرفه ای باید حتما سرعت شاتر را در بهترین حالت تنظیم کنید. به عنوان مثال برای سابجکت هایی با حرکت آهسته سرعت زمان بین عکس ها را کوتاه تر کنید و برای سابجکت هایی با حرکت سریع، سرعت زمان بین عکس ها را بیشتر نمایید. 

 

 

 

اطمینان حاصل کنید که دوربین شما دارای باتری کافی برای گرفتن تصاویر می باشد.

در آخر نیز باید بگوییم که گوشی های هوشمند نیز دارای اپلیکیشن هایی برای گرفتن چنین فیلم هایی هستند که در صورت تمایل می توانید به راحتی از آنها استفاده کنید و فیلم هایی زیبا و جالب را ایجاد نمایید.

 

 

تيم مجرب آتليه مدرن با بيش از 12 سال سابقه كار در زمينه‌ي عكاسي تخصصي مراسم عروسي، مدلينگ، تبليغاتي و صنعتي آماده‌ي ارائه خدمات و مشاوره به شما عزيزان در تمامي زمينه هاي عكسبرداري و فيلمرداري حرفه اي مي باشد. از اين رو در صورت هرگونه سوال، انتقاد يا پيشنهاد لطفا با شماره 03132330050 يا 09131115292 تماس حاصل فرماييد.